Hyperbarická oxygenoterapie (léčba kyslíkem v přetlakové komoře)

Primář oddělení:  MUDr. Petr Došel
tel.: 973 208 123 (102) (126)
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tlakové komory se nacházejí v budově ÚLZ v areálu Ústřední vojenské nemocnice,
ul. U vojenské nemocnice 1200, Praha 6 – Střešovice

budova ULZ Stresovice 4328c   mapka stresovice

Základní informace – charakteristika

Hyperbarická oxygenoterapie (hyperbaroxie, dále HBO) je léčebná metoda, spočívající ve vdechování kyslíku při zvýšeném tlaku vzduchu působícím na celé tělo.
Prakticky to znamená dýchání jednoduchou maskou pro nos a ústa po dobu 120 minut (jedenkrát denně) s minimálním počtem 8-10 opakování. Léčba probíhá v prostoru tlakové komory, což je uzavřená místnost masivní konstrukce s okénky a malým, ale dostatečným vnitřním prostorem pro 5 lidí (na našem pracovišti).
Na základě různých fyzikálních procesů a charakteristice jednotlivých sezení dochází ke zvýšení nabídky kyslíku organizmu. Nabídka může být při HBO až 15x vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek. Dochází k plnému dosycení krevního barviva (hemoglobinu) červených krvinek kyslíkem a zejména k mnohonásobnému zvýšení obsahu rozpuštěného kyslíku v krevní plazmě. Až 4 násobně se tak rozšiřuje oblast šíření kyslíku do tkání.
Kyslík je nepostradatelná součást správného fungování organizmu a při různých chorobných stavech, kdy dochází k jeho nedostatku, může tato metoda zajistit jeho dostupnost na potřebných místech ve tkáních.
Kromě zvýšené dodávky kyslíku, má hyperbarický kyslík řadu dalších specifických efektů (zmenšení velikosti bublin plynu, snížení otoku ve tkáních, zlepšení imunitních funkcí v boji proti infekci, snížení průběhu následného postižení po nedokrvení (ischemicko-reperfuzního syndromu), stimulace hojení ran růstem nových cév (neovaskularizace) a růstem vaziva ( fibroblastová proliferace) a podobně.
Hyperbaroxie jako každá jiná léčba má své indikace, kontraindikace, a také své správné dávkování a možné vedlejší účinky. Její použití je v souladu se současným přístupem k medicíně ve smyslu EBM (evidence based medicine, medicína založená na důkazech) a využití u jednotlivých nemocí je podpořeno závěry studií a doporučení odborných společností.
Nejedná se o tedy žádný zázračný všelék, ale o metodu, která své přesné použití v moderní medicíně. Její použití je tedy vázáno na vhodné doporučení Vašim ošetřujícím lékařem. Před zahájením musíte být také poučen/a a vyšetřen/a v požadovaném rozsahu odborníkem na našem pracovišti.

NÁSLEDUJÍCÍ KAPITOLA >>>

FaLang translation system by Faboba

Objednejte se

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Rozumím

Hlavní kontakty

Přijímací kancelář
pro letecký personál

telefon: 973 21 24 55
fax: 224 31 19 34
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pracovní doba

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:30

Ordinační hodiny

Po - Čt  7:00 - 14:30
 7:00 - 13:00

Otevírací doba - lékárna

Po - Čt  7:00 - 15:30
 7:00 - 13:15

Odběrová laboratoř

Po - Pá  od 6:30