Main page
Hyperbarická oxygenoterapie - Indikace a kontraindikace
Indikační seznam:
Indikační seznam vyjmenovává nemoci a stavy, u kterých se léčba používá. Níže uvedené znění pochází z vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 331/2007 s platností od 1. 1. 2008. Na základě principů medicíny založené na důkazech jsou některé indikace už doporučované spíše okrajově a naopak existují i některé nové. Vhodnost léčby musí posoudit zejména ošetřující lékař a toto rozhodnutí může být revidováno našim specialistou. Indikační seznam v žádném případě nevytváří nárok na provedení léčby.
U každé vhodně léčené nemoci lze s určitou pravděpodobností očekávat pozitivní výsledek. Ten záleží samozřejmě na konkrétních okolnostech a charakteru potíží. Před zahájením terapie budete o pravděpodobném vývoji poučeni odborníkem, vždy se však jedná pouze o odhad. V žádném případě však neplatí, že „okysličení“ organizmu je prospěšné vždy a s jistým výsledkem.
Kontraindikace k léčbě:
Jsou důvody, proč dotyčný léčbu absolvovat nemůže. Kontraindikace mohou být absolutní (tj. léčba se nesmí provádět) nebo relativní (je potřeba zvážit rizika). Lékař se vás při příjmu ptá na anamnézu. Je důležité žádné informace nezatajovat, resp. i na ně aktivně upozornit.
Kontraindikace k léčbě:
- Akutní respirační onemocnění
- Klaustrofobie
- Pneumotorax
- Chirurgické výkony na plicích
- Nádorové onemocnění
- Astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
- Interní onemocnění, které není sledované a pod kontrolou (vysoký tlak, plicní nemoci, atd.)
- Některé léky
- Těhotenství
Akutní (neodkladné) indikace:
- Otrava oxidem uhelnatým, kouřovými plyny
- Dekompresní choroba
- Plynová embolie
- Akutní traumatická ischémie svalová, drtivé poranění končetin
- Těžká anaerobní nebo smíšená bakteriální infekce měkkých tkání, fasciitida, myonekróza
- Reperfúzní syndrom po invazívním cévním výkonu
- Replantace končetiny
Chronické indikace:
- postradiační poškození (osteoradionekróza, nekróza měkkých tkání-cystitida, enteritida, proktitida, hrtan, CNS ap.)
- prevence při chirurgickém zákroku - implantace na ozářených tkáních, extrakce zubu
- diabetické defekty
- ischémické vředy a defektypersistující navzdory poskytované optimální léčbě
- neuroblastom IV.st.
- náhlá hluchota
- tinitus
- problematické kožní štěpy a volné svalové laloky
- refrakterní chronická osteomyelitida, algoneurodystrofie, vybrané nehojící se infikované defektynavzdory poskytované optimální léčbě
- akutní uzávěry sítnicové tepny
- popáleniny nad 20 % TBSA st. 2 a více (s výjimkou hlavy, rukou a hráze)
- postanoxická encephalopatie
- cystoidní pneumatóza střeva
Hyperbarická oxygenoterapie - Další informace
Bezpečnost uvnitř komory:
V komoře jste po celou dobu monitorováni (někdy je přítomen zdravotník i uvnitř). V případě jakýchkoliv potíží si jako první sundejte masku, pokud jí máte nasazenou. Poté dejte vědět obsluze komory - stačí se ozvat (například „haló, promiňte…“), zamávat, nebo použít tlačítko pro obsluhu.
V komoře nemanipulujte s žádným vybavením a zbytečně se po ní nepohybujte. Dbejte zvýšené opatrnosti, jedná se o masivní kovovou konstrukci, v které se nacházejí různé objekty, které mohou způsobit mechanické zranění (konektory, konzole, atd.)
V komoře může být přítomno lůžko a konfigurace sedadel může být změněna. Může také dojít k výstupu a nástupu dalších osob, ke zkrácení léčby a jiným méně častým změnám.
Vždy dbejte pokynů obsluhy.
Léčebný režim:
Po léčbě v přetlakové komoře je nedoporučeno 24 hodin letět letadlem. Léčba může způsobit vyšší únavu, jinak pro pacienta nevytváří další omezení. Dodržujte léčebný režim nastavený ošetřujícím lékařem.
Podrobnější informace o léčebné metodě:
Na základě různých fyzikálních procesů dochází ke zvýšení nabídky kyslíku do organismu. Nabídka může být při HBO až 15x vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek. Dochází k plnému dosycení krevního barviva (hemoglobinu) červených krvinek kyslíkem a zejména k mnohonásobnému zvýšení obsahu rozpuštěného kyslíku v krevní plazmě. Až 4 násobně se tak rozšiřuje oblast šíření kyslíku do tkání. Kyslík je nepostradatelná součást správného fungování organizmu a při různých chorobných stavech, kdy dochází k jeho nedostatku, může tato metoda zajistit jeho dostupnost na potřebných místech ve tkáních. Kromě zvýšené dodávky kyslíku, má hyperbarický kyslík řadu dalších specifických efektů (zmenšení velikosti bublin plynu, snížení otoku ve tkáních, zlepšení imunitních funkcí v boji proti infekci, snížení průběhu následného postižení po nedokrvení (ischemicko-reperfuzního syndromu), stimulace hojení ran růstem nových cév (neovaskularizace) a růstem vaziva a podobně. Hyperbaroxie má své indikace, kontraindikace, a také své správné dávkování a možné vedlejší účinky. I když je to léčba bezpečná, má svá rizika. Kyslík (navíc pod vyšším tlakem) je v zásadě velmi reaktivní plyn, který působí dráždivě a může způsobit i komplikace (tzv. toxicita kyslíku) – jeho správné užívání je tedy klíčové. Vytavení přetlaku také vystavuje tělo zátěži z hlediska krevního oběhu.
Hyperbarická oxygenoterapie je v souladu se současným přístupem k medicíně ve smyslu EBM (evidence based medicine, medicína založená na důkazech) a využití u jednotlivých nemocí je podpořeno závěry studií a doporučení odborných společností. Nejedná se o tedy žádný zázračný „všelék“, ale o metodu, která své přesné použití v moderní medicíně.
Mezi nemoci, které se dají v komoře léčit (tzv. indikace), patří například diabetické defekty na dolních končetinách, ztráty sluchu, stavy po chirurgických výkonech nebo úrazech, některé ortopedické potíže atd. V některých případech má léčba podpůrný charakter, u jiných může být nenahraditelná, případně jediná možná.
Existují i stavy, kdy léčba naopak není vhodná, nebo může být problematická (kontraindikace). Patří sem například aktivně probíhající, či neléčené onemocnění dýchacího nebo srdečně-cévního systému. Dále může být překážkou užívání některých léků, nádorové onemocnění nebo i problém s klaustrofobií. Přesnější posouzení je samozřejmě na Vašem lékaři, případně na specialistovi v tomto oboru. Velmi častou, krátkodobou překážkou, ale i důvodem k dočasnému přerušení HBO, je pak akutní infekce dýchacích cest (nachlazení, chřipka, bronchitida atd.)
Hyperbarická oxygenoterapie - Informace o léčbě
Co k léčbě potřebujete:
V první řadě žádanku a ve většině případů i další zprávy o vašem zdravotním stavu. Většinou se jedná o závěr praktického, či interního lékaře, že jste schopni léčbu absolvovat. Tyto informace slouží našim lékařům k tomu, aby byli schopni posoudit váš zdravotní stav a zejména bezpečnost léčby. Při prvním telefonátu vám toto sestřička připomene.
Co si vzít s sebou:
- Bavlněné oblečení – do kterého se převléknete (např. tričko, kraťasy, pyžamo, bavlněné šaty)
- Přezutí do komory – např. korkové, kožené, gumové pantofle
- Pití v plastové láhvi – max. 500 ml
- Bonbón nebo žvýkačku (kvůli lepší toleranci ke změně tlaku)
- Kapky do nosu na uvolnění nosní dutiny (k dostání běžně v lékárně, např. Sanorin emulze)
- Knihu nebo časopis (ne noviny)
- Pro pacienty je k dispozici šatna se skříňkami (šatny nejsou pod dohledem a nejsou uzpůsobené k uložení cenností).
Do komory nepatří:
- Elektronická zařízení (mobily, čtečky, notebooky, dálkové ovládání od auta, hodinky atd.)
- Před pobytem v komoře nepoužívat make-up, ani mastné krémy
- Hodinky (ani mechanické), šperky, náramky atd.
- Propisky, fixy
- Jídlo
Indikace k léčbě:
Léčba HBO se využívá u některých vybraných nemocí. V dnešní době lze narazit na různé nevědecké, někdy i potencionálně nebezpečné, použití kyslíku mimo zdravotnická zařízení (například kyslíkové bary, nafukovací komory, okysličená voda atd.). Tyto metody nelze zaměňovat s hyperbarickou oxygenoterapií. Možná i proto dochází k tomu, že pacienti mají někdy nesprávnou představu o vhodnosti léčby, či nereálné očekávání. Léčbu nelze vyžádat na přání pacienta, a to ani v případě samoplátců. Musí být vždy jasný a odborný důvod k léčbě. Finální posouzení má v kompetenci lékař barokomor. Ten může v některých sporných, či nevhodných situacích léčbu odmítnout. Kyslík je léčivo, a jeho použití, má svá nastavená pravidla.
Jak léčba probíhá:
Léčba probíhá uvnitř přetlakové komory. Jedno sezení (expozice) trvá 2 hodiny a opakuje se každý pracovní den. Celkový počet expozic závisí od léčeného onemocnění. Minimálně se jedná cca o 10 sezení, u některých stavů to může být násobně více. Před první léčbou se dostavíte cca o hodinu dříve a budete mluvit podrobněji s lékařem. Další dny už přicházíte cca 15 min. před zahájením léčby a hlásíte pouze případné změny zdravotního stavu.
- Před léčbou se převléknete v šatně a do zahájení expozice čekáte v šatně nebo čekárně.
- Poté přicházíte ke komoře, sestřičky vás usadí na určená místa.
- Po usazení začíná samotná léčba (někdy označovaná jako „ponor“). V první cca 15 minutové fázi (komprese) dochází ke zvyšování tlaku v komoře. To vnímáte jako zaléhání v uších (bude popsáno dále). Vzduch se také mírně ohřeje.
- Poté se tlak stabilizuje (izokompresní fáze, „pobyt na hloubce“) a vy začnete dýchat kyslík maskou z rozvodu v komoře. Dýcháte klidně, nosem nebo ústy, tak jak dýcháte normálně.
- Můžete si číst, relaxovat, resp. podle situace využívat audiovizuální systém v komoře.
- V průběhu jste dvakrát vyzvání k sundání masky (tzv. „vzduchová pauza“). Celkem trvá tato fáze 90 minut.
- Poté dochází ke snižování tlaku k normálu (tzv. dekomprese). Masku sundáváte až úplně na konec, na vyzvání obsluhy. V komoře dochází k mírnému ochlazení.
Barotrauma:
Nejčastější komplikací je tzv. barotrauma – natažení a bolest bubínku („v uších“). K tomuto dochází většinou do několika minut po zahájení sezení, v kompresní fázi. Zvyšování tlaku působí i na bubínek, objevuje se zaléhání uší a člověk musí aktivně tento tlak vyrovnávat. Situaci lze přirovnat ke klesání v letadle, nebo ponoření pod vodu. Pokud člověk toto zalehnutí nevyrovná, dochází k bolesti. K tomu by nemělo dojít. Potížím je třeba předcházet, resp. když už se objeví, tak je třeba je ihned nahlásit. Vyrovnávání tlaku ve středouší se provádí polykáním, žvýkáním, pohyby dolní čelisti, nebo zíváním. Lze využít také Valsalvův manévr – při ucpaném nose a zavřených ústech se pokoušíte prudce vydechnout (jako při „smrkání“). O těchto manévrech jste opakovaně poučeni sestrou nebo lékařem.
Appointments
Main contacts
Reception
telephone: | +420 973 21 24 55 |
---|---|
Fax: | +420 224 31 19 34 |
e-mail: | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. |